Saite uz Mani e-pakalpojumi

Saite uz Facebook Saite uz Twitter Saite uz YouTube

 

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Dzimtbūšanas atcelšana Kurzemē un Vidzemē

06.03.2024
Virtuālās izstādes

Latvijas Nacionālais arhīvs piedāvā aplūkot virtuālo izstādi “Dzimtbūšanas atcelšana Kurzemē un Vidzemē: pārmaiņu laikmets Baltijas provincēs 19. gadsimta pirmajā pusē”.

Dokumentu oriģinālu izstāde ar tādu pašu nosaukumu tika atklāta Latvijas Valsts vēstures arhīvā (LVVA) 2020. gada 12. martā, atzīmējot Kurzemes un Vidzemes zemnieku brīvlaišanas divsimtgadi. Diemžēl tūlīt pēc izstādes atklāšanas valstī izsludināja ārkārtas situāciju saistībā ar Covid-19 izplatību, kas ierobežoja iespēju apmeklēt izstādi LVVA telpās. Virtuālā izstāde sagatavota, balstoties uz 2020. gadā atklātās izstādes materiālu pamata.

Izstāde piedāvā ielūkoties brīvlaišanas likumu izstrādes un to ieviešanas procesos, aplūkotā laika perioda tiesu sistēmā, kā arī pārmaiņās, ko ieviesa brīvlaišanas likumu pieņemšana. Izstādē arī piedāvāta īsa un koncentrēta 19. gs. pirmās puses notikumu hronoloģija, kas saistījās ar dzimtbūšanas atcelšanas procesu. Virtuālajā izstādē publicēts apjomīgs attiecīgā laika dokumentu klāsts, kas glabājas LVVA, tādējādi akcentējot Latvijas nacionālā dokumentārā mantojuma daudzveidību par zemnieku brīvlaišanas likumu izstrādes un ieviešanas laiku Latvijas vēsturē.

Izstādi papildina materiāli arī no citām atmiņas institūcijām – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas.

Izstādi sagatavoja Latvijas Nacionālais arhīvs. Izstādes autore LNA Dokumentu publikāciju un popularizēšanas nodaļas vadītāja Dr. hist. Anita Čerpinska.

Virtuālā izstāde apskatāma šeit: http://www.archiv.org.lv/dzimtbusana/

alt