Saite uz Mani e-pakalpojumi

Saite uz Facebook Saite uz Twitter Saite uz YouTube

 

Lūdzu uzgaidiet...
Ziņas > Jaunumi

Digitālā izstādē aicina iepazīt Rīgas Sv. Pētera baznīcas vēsturi

29.06.2021
Fotogrāfijas autors  G.Janaitis

Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Sv. Pētera baznīcas pārvaldi 29. jūnijā prezentēs digitālo izstādi “Rīgas dominante cauri laikiem”. Izstāde iepazīstinās ar dokumentārajām liecībām, kas veltītas Rīgas Svētā Pētera baznīcas vēsturiskajam liktenim.

Pirms 80 gadiem, Otrā pasaules kara darbības laikā, 1941. gada 29. jūnijā tika nopostīta Rīgas Svētā Pētera baznīca. Ugunsgrēka laikā nodega baznīcas tornis, jumts un izdega visa baznīcas iekārta. Šajā ugunsgrēkā Vecrīga zaudēja savu vēsturisko centru.

Gadsimtiem ilgi Vecrīgas trīs augstākās smailes – Svētā Pētera, Svētā Jēkaba un Doma baznīcu torņi bijuši Vecrīgas silueta dominantes. Vecrīgas siluetu ar sakrālo celtņu dominanti ir izdevies saglabāt salīdzinoši neskartu, un tas ir atzīts par UNESCO Pasaules mantojuma un Eiropas kultūras mantojuma vērtību.

Rīgas Svētā Pētera baznīca kopš tās pirmsākumiem bijusi viena no galvenajām ēkām Vecrīgā, tā bijusi tās pilsoņu galvenā sakrālā celtne. Baznīcas liktenis nesaraujami saistīts ar visiem aktuālajiem notikumiem Rīgā gadsimtu garumā. Sv. Pētera baznīcas tornis, kas paceļas pār pilsētu, kļuvis par neatņemamu tā daļu, bez kuras tās siluets šķiet nepilnīgs.

Projekts tiek īstenots Rīgas pilsētvidē — šā gada Sv. Pētera un Pāvila dienā, 29. jūnijā, digitālā izstāde “Rīgas dominante cauri laikiem” tiks prezentēta ekrānos pie Rīgas Svētā Pētera baznīcas portāla, laikā no plkst. 10.00 līdz plkst. 23.00, bet no 30. jūnija līdz 16. augustam projekts būs apskatāms Latvijas Nacionālā arhīva izstāžu logos Rīgā, Šķūņu ielā 11.

Izstādei izmantotas dokumentārās liecības no Latvijas Nacionālā arhīva, vairākiem privātajiem arhīviem. Digitālās izstādes montāža/dizains: Jānis Dubavs, muzikālais pavadījums: komponista Jāņa Kaņepa skaņdarbs “Pētera Sapnis”.

Fotogrāfijas autors G.Janaitis

alt